METAMORFOZA OGRODU – ŁATWO I NIEDROGO

11 kwi METAMORFOZA OGRODU – ŁATWO I NIEDROGO

Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

O ile mały ogródek stosunkowo łatwo zrealizować, nie nadwyrężając zbytnio funduszy domowych, to zagospodarowanie dużej działki jest dla większości osób barierą nie do pokonania.

Brakuje pieniędzy, czasu, siły, a przede wszystkim….prostych rozwiązań.

Niewiele osób wie, że można zrealizować marzenia, jeśli tylko zastanowimy się co tak naprawdę sprawia, że Nasz ogród jest nieatrakcyjny.

W rzeczywistości problem polega na tym, że przebywając na własnej posesji, z czasem nie zwracamy uwagi na drażniące Nas wcześniej szczegóły.

Brak spójności w stylistyce, chaotyczne nasadzenia, błędne zestawienia kolorów…

  • Nagromadzenie szpecących drobnostek sprawia, że brakuje harmonii, jest szaro, bez wyrazu lub zbyt wzorzyście, krzykliwie, brzydko, a my czujemy się mało                       komfortowo na własnym skrawku ziemi. Przyzwyczajamy się do takiego codziennego widoku i już nie mamy pomysłu co można byłoby zmienić;
  • Czasem wystarczy osoba z zewnątrz, żeby wychwyciła wszystkie wady Naszego ogrodu oraz otoczenia, które wbrew pozorom jest także bardzo istotne;
  • Otoczenie może być atutem jeśli mieszkamy w sąsiedztwie lasu lub rozległej łąki, lecz często jest mało atrakcyjne lub ze względu na hałas i bliskość zabudowań                   nie pozwala na relaks i swobodne korzystanie z ogrodu.

 

Jeśli sąsiadujemy z kłopotliwą okolicą najlepszym wyjściem jest osłonięcie się zieloną ścianą żywopłotu lub wybudowanie pełnego ogrodzenia.

Zaniedbany  przedogródek…

Przedogródek jest wizytówką domu, przestrzenią rozciągającą się od furtki do wejścia budynku. Pełni funkcję reprezentacyjną, dlatego powinien być estetyczny cały rok.

Warto posadzić rośliny zimozielone. Wskazane są tu:  formowane bukszpany, krzewy iglaste oraz rośliny okrywowe, które utworzą zielone tło dla bylin kwitnących sezonowo. Im mniej pstrokacizny gatunkowej tym więcej harmonii i elegancji.

Aby nasadzenia zyskały na lekkości i trójwymiarowości wprowadźmy zwiewne trawy ozdobne i niewielkie drzewa o pokroju kolumnowym lub kulistym.

Piękny ogród nie musi być drogi…

  • Jeśli posesja jest znaczących rozmiarów, rabaty kwiatowe mogą mieścić się tylko w obrębie domu. Reszta ogrodu może być ukształtowana na wzór parku,                             z pojedynczymi drzewami lub ich grupami rosnącymi na rozległym trawniku.
  • W miejscach, z których rozciągają się najładniejsze widoki warto postawić ławkę lub stolik z krzesełkami. Taki kącik wypoczynkowy pełni rolę dekoracyjną,                             a także jest miejscem, z którego możemy wygodnie podziwiać swoje rośliny.
  • Jeżeli budżet nie pozwala Nam na stworzenie rabat kwiatowych lub nie mamy czasu na pielęgnację roślin, zainwestujmy w stylowe donice oraz drobne dekoracje               jak lampiony, skrzynie ogrodowe i małą architekturę, które dopełnią całą kompozycję i w szybki i trwały sposób upiększą przestrzeń.

 

Kilka udanych niewielkich kompozycji w zupełności wystarczy, pod warunkiem, że reszta działki jest zadbana i uporządkowana.

Od czego zacząć ? Co zmienić?

Poniżej podstawowa lista prac :

  • Oczyszczamy działkę z wszelkich niepotrzebnych przedmiotów i śmieci;
  • Równamy i profilujemy teren, zwłaszcza w pobliżu budynku;
  • Wprowadzamy ład na rabaty kwiatowe. Usuwamy stare, nieatrakcyjne rośliny, zastępując je nowymi, pozostałe grupujemy w jednokolorowe plamy                                         według gatunków/odmian i kolorów;
  • Wykonujemy cięcie odmładzające/ formujące stare drzewa i krzewy;
  • Malujemy. Wybieramy kolorystykę architektury, dekoracji i ogrodzenia. Najbezpieczniej bazować na trzech neutralnych kolorach.                                                                         Delikatna kolorystyka dużych form, uspokaja przestrzeń i pozwala na wybór dekoracji w ulubionych, nawet mocno kontrastowych kolorach bez efektu kiczu.
  • Wybieramy estetyczną, naturalnie wyglądającą ściółkę, jeśli kora to tylko ciemnobrązowa, zbliżona kolorem do próchnicznej ziemi, jeśli żwir to beżowy                                   lub jasnoszary;
  • Zasłaniamy to, co brzydkie za pomocą roślin żywopłotowych, desek, kratownic, murków itd.
  • Naprawiamy. Wykonujemy drobne poprawki remontowe, takie jak wymiana parapetów powodujących zacieki na elewacji, zmiana nawierzchni chodnika/starych płyt         tarasowych, odnowienie drzwi wejściowych itd.

 

Pamiętajmy, że ogranicza Nas przede wszystkim wyobraźnia. Każdy może mieć efektowny ogród, czasem wystarczą tylko drobne zmiany.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.